Stanislav Navrátil - Raduta ožívá aneb stane se takovou jaká bývala?

Již tradičně se několik let naše jarní výpravy konají na mnou oblíbeném svazovém revíru Dyje7, kde se nám doposud podařilo ulovit mnoho pěkných, dokonce i trofejních kaprů. Zpočátku jsem lovil na boilies vlastní výroby,  poslední tři roky používám výhradně boilies z produkce fy MAX carp, které svým složením a účinností určitě patří mezi absolutní špičku, co lze v současné době na trhu sehnat. Mým nezapomenutelným zážitkem byl vítězný souboj s místním obrem o hmotnosti 27 kg, který byl samozřejmě vrácen vodě. 

Změna revíru
Po dlouhé době letos nastala změna. Celé to totiž začalo na výstavě rybaření v Brně na  předváděcí a prodejní akci ve stánku fy MAX carp. Dostal jsem zde velmi zajímavou nabídku od Tondy Zedníčka (nabuzeného životním úlovkem téměž 28 kg na boilies Maxberry), abych se s ním zúčastnil mezinárodních závodů - International Carp Cup Raduta Lake. Dlouho jsem neváhal, protože jsem byl přímo bombardován informacemi od majitele firmy Ivana Juřičky , který se těchto závodů již v minulosti zúčastnil a vybojoval s Jirkou Křístkem a Lenkou Tkáčovou nádherné 6. místo v absolutním pořadí. Dokonce si tehdy připsali i druhou největší rybu závodů (šupináč 22,1 kg). Jeho znalosti o tomto revíru, včetně podrobných map všech míst, jsou k nezaplacení. Vše bylo dohodnuto, ale den před odjezdem přišla od Tondy nemilá zpráva, že mu byly odcizeny veškeré doklady a na závody se nepojede. Nic se nedalo dělat a proto jsme s kamarády tuto výpravu přeorientovali na naši věrnou Dyji7.

Výprava směr Rumunsko
Za pár dnů se překvapivě ozval Tonda znovu, že doklady se našly  a na Radutu se přece jen pojede.  Závody již byly v plném proudu a pro nás tím pádem nenávratně ztracené, ale i tak jsme se těšili na tuto bájnou vodu jako "klasičtí kapraři". Vzhledem k obtížnosti revíru a složité cestě jsme zvolili variantu výpravy ve třech lidech. Nabídku vřele přijal můj táta, pro kterého byla návštěva Raduty doposud  nenaplněným snem.
Ve čtvrtek 7.5. odpoledne se s naloženým autem "Maxíkem" zastavujeme na chvilku  v Brně pro objednané "koule" a  pak už  "tradá" k Tondovi do Dolního Němčí. Po hodinovém překládání věcí do jeho vozidla Mercedes VIANO 4x4, zapřažení vozíku s lodí  a natankování dobré moravské slivovičky, se vydáváme na cestu směr Rumunsko - Raduta Lake.
Až na občasné malé zdržení (z důvodu oprav silnic),  jsme s pomocí navigace  a v pohodlí komfortního vozidla bezpečně dojeli do cíle výpravy:  Raduta- hotel.  V pátek cca kolem 17 hod se nás ujal místní správce mr. Pako, který nás uvedl na naše zareservovaná místa. Nacházely se  400m západně od hotelu, před věhlasnou "Zátokou rekordů" na obloukovém výběžku- volný prostor v délce asi 50 m mezi rákosím a převislými vrbami.

Jak to bývá....
Nastává vykládání věcí a zabydlení. Stavění bivaků nám bylo tentokrát ušetřeno, protože v ceně povolenky je tato služba zahrnuta (připravené "afro" stany). V jednom z nich jsme se s tátou  zabydleli a druhý jsme využívali na věci a návnady. Tonda zústal věrný pohodlí svého campového vozu. Přátelsky jsme se dohodli na místech, kde kdo bude lovit. My jsme toho měli za celou cestu až nad hlavu, ale Tonda ještě stačil nahodit zkušebně tři pruty.
Při večerním posezení a  pohledu na hladinu jezera ozářeného východem měsíce (který dorůstal do úplňku), bouřlivého šplouchání ryb od protějšího břehu, se nám začaly v hlavách honit různé myšlenky a představy.... Zda to bude dobré místo, co je skryto pod hladinou, jaké nám Raduta poskytne úlovky, atd. Jsme rybářsky nabuzeni a věříme si, že se zadaří. MAX carp chytá přece všude, vzájemně se povzbuzujeme! (i když mám pořád v hlavě "hecovací slogan MAXu, který říká: že i to nejkvalitnější boilies se v rukou amatéra stává pouze "průměrným"...). Větší potupu bych nemohl zažít, když bych se vrátil bez ryby. Rozkaz zněl jasně: "nesmí projet za žádnou cenu,........, dostal dvě dávky, kdo mohl tušit, že pojede pošťák..." Převedeno do reálu: "bez pořádné ryby se nevracej!". Všeobecně se sice traduje, že na Radutě nachytá každý, ale vím o hodně rybářích, kteří tam doslova vyhořeli a vrátili se bez ryby. Raději zavrhuji horší variantu a jdu spát :o))

A jdeme do toho naplno...
Po probuzení do slunečného dne,  raní kávě s dobrůtkami od našich kuchařek z domova a za zpěvu okolního ptactva,   jsme se pustili do hlavních bodů této expedice – průzkumu reliéfu dna, přechodů hloubek, zjištění vázek, lavic, následného označení lovných míst a samozřejmě vlastního lovu.


Něco k vlastnímu lovu a používané doplňky
S tátou velmi milujeme nahazování ( možná i díky "odchovu " z Pálavy). O Radutě je známo, že se dají trofejní kapři chytit právě i na nához, což byla pro nás opravdová výzva. Osoba smí lovit na čtyři pruty a tak jsme se dohodli, že  5 prutů budeme vyvážet a 3 nahazovat. Pro četnost záběrů jsme postupně od původního plánu upustili a začali jsme 5 prutů nahazovat a naopak jen 3 vyvážet. Tonda setrval u 3 vyvážených a 1 nahozeného prutu. Na nához jsme používali vlasec Krystonite 0,31 mm, zakončené 20m pletené odhozové šňůry Kryston Quick Silver, dále cca 1m olověnky Score 45 lb, závěskou FOX Carp Safety Lead Clips– na kterou jsme upínali 100g olovo tvaru kapky. Vždy je nejdůležitější koncová část montáže a  proto jsme nasadili návazec ze ztužené šňůrky Kryston – Super Mantis 25 lb a Quick Silver zakončené háčky FOX series 2XS velikosti 2 a 4. Místa kam jsme katapultovali své montáže byly označeny tenkými tyčovými bójkami. Snažili jsme se zachovat co největší klid na vodě a proto jsme dokrmovali pouze kobrou.
Vzhledem k husté spleti vázek jsme na vyvážku používali montáže s odpadávacím kamenem. Po úbytku kamenů jsme "bohužel" museli sáhnout po těžkých, po domácky vyrobených olovech.

První úlovky
Kapři na naše návnady a nástrahy reagovali okamžitě. První záběry přicházely od protějšího břehu z mělčích míst,kde se v tuto dobu hojně třeli cejni. Největší aktivita kaprů na těchto místech byla těsně po setmění a dále pak od půlnoci až do 5. hodiny ranní. Byly to neskutečné série záběrů, které se opakovaly téměř po půl hodině.
S ukončením tření cejnů a zkonzumování jejich  jiker kapry, ale postupně záběry ustávaly, až na jedno místo (zhruba 4 – 5 metrů od břehu) odkud přicházely jízdy, za jakéhokoliv počasí, každou hodinu po celý den (i týden) . Tomu se říká trefit „KAPŘINEC“, který se nacházel ve svahu v hloubce 1,70 – 2,5 m mezi zatopenými pařezy a stromy, ve stínu převislých větví olší a akátů. Další zajímavé fleky byly kolem zatopeného domu před námi, v hloubkách od 3 do 5 m. Ale opravdovou "lahůdkou" byla přímo jeho střecha  (rozměr cca 5 x 5m), hustě posetá vodními šnečky a škebličkami, kde bylo zhruba 1,2m vody. Zde jsem s kapry (občas i amury) sváděl neuvěřitelné adrenalinové souboje.

A jdeme do finále! Co jim chutnalo z té naší MAXcarp kuchyně?
K dispozici jsme měli řadu hotovek Effective (konkrétně Baracuda, Squidka, Sunrise) a spoustu Nugget Carp protein, ale jak jsme s nimi začali krmit, tak okamžitě přilákaly cejny a malé kapry. O to jsme popravdě nestáli. Hotovky, které jsou vhodné převážně na rychlé chytání, nebo v době malého apetitu kaprů,  byly pro zdejší ryby tak atraktivní, že po třech hodinách doslova vypadaly jako ocumlané antiperle. Přitom na ostatních výpravách není problém mít toto boilies  pod háčkem třeba 24 hodin.
Z tzv. mraženek  (toho nejlepšího co mohou kapři v podobě boilies dostat)  jsme jim servírovali – Bestseller, Beastliness, Fabulous,  Stink Sniper a samozřejmě testovací novinky .
Nejvíce záběrů a ulovených ryb bylo bezkonkurenčně na Fabulous a Stink Sniper, které jsem ještě obaloval v těstě z  Dry paste. Takže na 21 mm průměr boilie jsem nahnětl těsto a vznikla tím koule o průměru 30 mm a více. Kapři přijímali návnady s velkou důvěrou, což se promítalo v razantních záběrech. O pár kaprů jsme přišli ihned po záseku, kdy nám přeřízli návazec kousek u háčku. Zde by nebylo marné použít lanko, ale nejsem zastáncem této metody lovu. Snažil jsem se po záběru kapry hned zvednout a nepustit je ke dnu, kde měli velkou šanci uříznout návazec o překážky na dně, které byly obaleny mušlemi. Možná to zní jednoduše, ale musíte vědět, že rozhodnutí o napuštění Raduta Lake (Sarulesti) přišlo doslova ze dne na den a díky tomu jsou zde zatopeny celé domy, tel. sloupy, zemědělské stroje, hřbitov, sady, vinice a silnice. Bojovnost místních kaprů je opravdu obrovská a potvůrky přesně ví, kam po záběru zamířit, aby se zbavily montáže. Cílem výpravy bylo rovněž porovnání počtu a velikosti úlovků ze silně rozkromovaných míst, v kontrastu s lovem "pouze na pár kuliček". Výsledek byl opět jednoznačný, jako ostatně na většině vod. Čím více krmení tím více úlovků, ale nižší váhové kategorie, naopak při lovu se samostatnou velkou koulí (boilies + těsto - někdy i 50 mm) přinesl jednoznačně záběry od velkých kaprů ( ovšem v podstatně  menší záběrové frekvenci). A malá hádanka, víte na jaké boilies  přišli kapři kolem 20 kg? Malá nápověda: Selektivní účinnost tohoto boilies v poslední době poznal i náš nový spolupracovník Michal Marek, který si s ním překonal osobní rekord na svazové vodě ČR.

Záveřečné hodnocení.
Chytili jsme opravdu velké množství ryb ve váhové kategorii 6  až 20 kg. Z celkem ulovených cca 130 kaprů byli pouze 2  lysci ( zhruba 10 kg ). Je vidět, že do budoucna bude Raduta plně ve znamení silně bojovných kaprů šupináčů. Převaha kaprů byla (tzv. nižší forma – sazani), kteří měli i více než metrovou délku, ale hmotnost se pohybovala do 15 kg. Kromě toho nás  navštívila  sorta klasických „raduťáků“, kteří mají velký hrb za hlavou a prověšené břicho. V nich vidím budoucnost celé Raduty, co se týče trofejních úlovků. Avšak bojovností se velkým "sazanům" určitě nevyrovnají. Příjemným spestřením byly urputné souboje s metrovými amury (12 – 15 kg) a jejich 30 m výpady mám natrvalo vryté do paměti. Celý týden jsme prožívali úžasné dobrodružství „s šupinatými přáteli“. Tak bojující ryby, jaké jsou na Radutě, jsme ještě nikde nezažili.

Zázemí na Radutě
Milá byla i obsluha místních zaměstnanců, kteří nám každý den dováželi skvělou stravu (rovněž v ceně povolenky). S mr. Pakem jsme si popovídali u moravské slivovičky a  když ho Tonda vyzval „pojď dáme si dalšího štanprdlika", tak se zrodila velmi úsměvná přezdívka.  A ta už Tondovi do odjezdu zůstala, kdy mu nikdo neřekl jinak než „Štanprdliku“.:o). Dá se říci, že katastrofa (otrava ryb infekcí), která Radutu  před několika lety postihla, je naštěstí již MINULOSTÍ a  do budoucích let zde bude obrovská šance na ulovení nových trofejních úlovků.
Mé velké poděkování patří Tondovi Zedníčkovi, který nám s tátou umožnil splnění dávné touhy navštívit toto jezero snů "Sarulesti - Raduta Lake".
Standa Navrátil - MAX GO!

P.S. Chcete být také tak úspěšní? Opět malá nápověda. Tam, kde ostatní končí, tam MAX carp začíná...... :o) 

Fotogalerie

 


Zpět na seznam článků