Produkty & e-shop

Odkazy

facebook maxcarp

Nejprodávanější

 

Anketa

Chtěli by jste naše fresh boilies Max i ve velikosti 24 mm?

 
 


 
další ankety

Pavel Převor - Kaprománie - "7 kapřích rad..."

V časopisu Kaprománie (v ktěvtnovém vydání 2012) byly i otázky pro Pavla Převora, které zde uveřejňujeme....

1. Jaké máš zkušenosti při lovu kaprů na jarních řece, co by jsi doporučil za nástrahu?
Nepovažuji se za velkého znalce lovu na řekách, ale přeci jen nějaké osobní zkušenosti a hlavně nějaké poznatky od celého našeho týmu mám. Jarní lov na řece je velmi specifický a to hlavně díky častým změnám průtoků, které vlastní lov výrazně znesnadňují. Tedy kromě správného výběru nástrahy je klíčové k úspěchu i správné lovné místo. Mělo by být mimo hlavní tok, kde stejně neudržíme při větším průtoku jednak návnady, ale hlavně vlastní montáž. Co se týče nástrah, tak můžeme vsadit jak na mražené, tak na hotové-fresh boilies. Z mraženého bych do studené jarní vody určitě doporučil Fabulous, A1-roll a Red-Rag. Z fresh boilies UFO bych doporučil velmi dráždivou kombinaci Švestka-oliheň nebo Banán- kreveta, které od začátku této sezony fungují nad očekávání všech na výbornou.


2. Je potřeba ještě dbát na maximální jemnosti udice, nebo považuješ jaro za období, kde je možné již lovit bez obav?
Jemnější koncová udice vždy zvyšuje šance na úspěch. Tedy i v jarním období je to dobrá volba. Na všech revírech ale není možné jemné koncové montáže s úspěchem používat. Mám na mysli především lov v mušlových polích, v místech ostrých hran-lavic, či v husté spleti vázek. V takto extrémních podmínkách je jemná koncová montáž většinou důvodem ztráty cenného úlovku, díky přetržení (přeříznutí) návazce.


3. Je vhodné na jaře použít montáž helikoptera? Pokud ano, či ne, tak proč?
Osobně jsem velkým odpůrcem „helikoptérových“ montáží a na mnoha zahraničních revírech je tento typ montáže i zakázán. Právě většina helikoptérových montáží je při utržení kmenového vlasce velmi nebezpečná, protože ryba se nedokáže zbavit olova (zátěže) helikoptérové montáže a neustále ji vleče s sebou a může se kdekoli zachytit do spleti vázek, což v některých případech může vést až k úhynu jedince. 

4. Používáš při jarním lovu kaprů krmítko a například methodovou směs? Proč ano, proč ne?
Method mixové směsi, popř. Baits balls, používám velmi rád a to právě v jarním období. Ale nepoužívám je s lovem na krmítko. Vždy lovím s klasickou „boilies montáží“ a method mix používám pro plošný zákrm pro rychlejší vzbuzení zájmu ryb. Kvalitní method mixy totiž nezatěžují trávicí trak ryb a pouze u nich zvyšují potravní „rozvášněnost“. V takto rozkrmeném lovném místě pak lovím na chytací nugetky nebo malé signální POP-UPs, které jsou na rychlé chytání nepřekonatelné. Method mixy ve studené vodě ještě promíchám s nějakou tekutou potravou (v oblibě mám Powerful) nebo boosterem, aby se výrazně zvýšila potravní dráždivost.


5. Na jaře se ryby stahují poměrně rádi do pobřežních partií, máš s tím lovem zkušenosti? Navíc se tře bílá ryba. Jakou máš zkušenost s eliminací záběrů od bílé ryby?
Asi není kapraře, který by v jarním období při lovu nevyužíval příbřežních partií. Mělká voda se totiž rychleji prohřívá a do teplejší vody se stahuje většina ryb. A když se do toho ještě tře bílá ryba, tak jsou břehové partie velmi dobrou volbou pro úspěšný lov. Jikry bílé ryby totiž kapry velmi lákají. Eliminovat se bílá ryba nechá volbou správné velikosti boilies, dokonalým vysušením nástrahy nebo položením samostatné montáže pouze s nástrahou bez jakéhokoliv přikrmení. Každá voda je ale jiná a proto to chce vyzkoušet a najít to, co na daném lovném místě bude nejefektivnější.


6. Můžeš popsat udici, když lovíš pod hranou břehu a jak máš nastaveny navijáky pokud jde o záběr?
V každém případě se montáž nijak neliší od běžně používané. Vždy se ale snažím, aby byla vzdálenost mezi položenou montáží a místem na břehu co největší. Pouze tím můžeme docílit absolutního klidu na lovném místě, který je pro úspěšný lov prvořadý. Nejčastěji volím variantu zavezení montáže pod protější břeh a při tomto způsobu mám brzdy navijáků nastaveny klasicky-spíše více utažené. Pokud lovím pod „vlastním“ břehem, tak se snažím dostat montáž co nejvíce do strany a to většinou pomocí vodících vidliček. Přes ně je záběr někdy méně výrazný a proto jsem si v těchto případech oblíbil lov s pletenou šňůrou. A díky její neprůtažnosti mám naopak brzdy více povoleny, abych zbytečně ryby nevyřezával.
 

7. A jakou by jsi doporučil-montáž například na řeku a jakou na stojatou vodu?
Já jsem zastáncem hesla, že v jednoduchosti je síla. Nerozlišuji zda lovím na řece nebo stojaté vodě. Na prvním místě je vždy kvalitní a hlavně velmi ostrý háček. Nepoužívám žádné rovnátka ani „červíky“, beru to jako něco navíc, co mi záběr nepřinese. Na druhém místě je po kvalitním háčku jednoznačně návazcový materiál, kterému důvěřuji. Na vodách bez vázek je to Silkworm a Super Mantis Gold vše ve 25 lbs. Ve vázkách je pro mne jednoznačnou volbou Quick Silver 35 lbs. Pokud nenahazuji, tak vždy lovím s odpadávací zátěží (většinou kámen). Spíše se zaměřuji na správnou lokalizaci ryb než na experimentování s montážemi :o).Zpět na seznam článků