Milan Barszcz – Konec zimy a první jarní výpravy

Přípravy na první výpravu
Sami to jistě dobře znáte, vše je pokryto bílým sněhem (u nás na jižní Moravě spíše spletí staré trávy a bahna), na teploměru stále teploty bod bodem mrazu, pro kapraře tedy nejhorší období roku. Osobně už to se mnou od začátku roku vždy šije a nemůžu se dočkat, až zase vyrazím k vodě. Netrpělivě čekám na první zprávy o tom, že začínají rozmrzat vody a to  potom  se mnou není doma k vydržení. Prostě vystihnout ten první okamžik, kdy se ryba začne rozjíždět po revíru a shánět nějakou potravu. Co do počtu záběrů, bezprostředně po roztátí ledu na hladině, velmi dobře fungují vody s nánosem bahna na dně, oproti pískovnám, kde jsem větší aktivitu zaznamenal až s oteplující se vodou. A co se mi ještě mnohokrát potvrdilo, že záběry přicházejí v době, kdy jsou ještě sněhové, dešťové přeháňky, silný vítr apod. Naproti tomu, když je krásné slunné počasí a téměř bezvětří, tak aktivita ryb bývá skoro vždy  nulová. Tedy čím hůře pro rybáře, tím více záběrů a větší aktivita kaprů. Dále pak neméně pozitivním faktorem je, když s táním sněhu a dešťovými přeháňkami se zvedá vodní hladina. Díky tomu dochází k podkalování břehů a pak když se ještě přidá síla větru, který tento zákal rozvíří a posune jej do větších vzdáleností od břehu, tak to velmi často rozpoutá zvýšenou aktivitu ryb.V potaz musíme vzít i změnu tlaku vody.

Konečně odjezd...
 V loňském roce jsem se začátkem března vydal do Maďarska. Původně jsem chtěl lovit v Čechách, ale počasí to nedovolovalo, tak jsem vyrazil za hranice (stačí 4 hodiny a jste v úplně jiném světě). Společně s Vladimírem Pazderou, který je rovněž velký „zimní“ nadšenec, jsme si vyhlédli revír s menší průměrnou hloubkou cca 3m, ale silnější vrstvou bahna. Na této výpravě jsme zažily všechny možné změny počasí. Déšť, sníh, silný vítr, velký mráz, zataženou oblohu a oproti tomu slunečnou a jasnou oblohu, bezvětří. A co se týče záběrů? Opět přicházely v tom nejhorším počasí a když bylo hezky, tak jsme se nedočkali ani pípnutí. 

Příprava nástrah a návnad
 I na této výpravě se nám vyplatilo používat zatraktivněné nástrahy a návnady. Více než množství, je na začátku jara důležité, aby krmení ve vodě vydávalo silný potravní signál, bylo snadno a rychle stravitelné, aby rybu nezasytilo. Zvolili jsme pelety Minimax, které jsme ještě prolili tekutou potravou. Výhodou je, že je potom můžete použít i do PVA punčoch, protože kvalitní tekuté potravy je  nerozpouští. Obdobně jsme tekutou potravu nalili i na rozkrájené boilies určené k prohození k montážím. Důležité je takto upravené krmení 10-15 min. odstát, aby došlo k dokonalému nasátí aktivních složek. Kromě tekutých potrav můžete použít i dip, čímž je pachová stopa podpořena ještě výraznější vůní. Jako doplněk pelet jsme používaly ještě Baits Balls – vnadící koule, které jsme smíchali s vodou a rovněž tekutou potravou. Tyto koule jsme tolik neprohnětly, aby měly rychlejší rozpad a díky vzlínavějším složkám „prokrmily“ celý vodní sloupec. Perfektně se nám osvědčilo do nich ještě přidat rozkrájené kousky boilies. 

Testování
 S parťákem jsme oba lovili na dva pruty. Na každou montáž byl použit jiný druh boilies, abychom mohli porovnávat. Já Messiah + Beastliness a Vláďa A1-roll a Mad-Max. Všechny nástrahy jsme dipovali a některé ještě obalovali v Dry Pastě. Při dipování je dobré nástrahu na cca 5-10 min. namočit a stejně dlouhou dobu po vytažení nechat nasát potřebné složky. To zaručí dlouhodobější a rovnoměrnější efekt vysílání potravních signálů ke kaprovi. Bylo znát, že ostré citrusové esence obsažené v boilies Messiah jsou pro ryby ve studené velmi atraktivní a to se odrazilo i na počtu záběrů. Horší už to bylo s velikostí, ale při prvních výpravách jsem vždycky rád, že vůbec u vody jsem a když ryby berou, tak si po dlouhé zimě vždycky připadám jak v „Jiříkově vidění“. Vláďa měl záběrů méně, ale na Mad-Max, který má velký obsah rybích mouček, se mu podařilo nachytat největší kapry a žádný neměl pod 10 kg. Takže i ve studené vodě určitá výběrovost k druhu boilies určitě je.
 Na rybách jsme prožily krásných 6 dní a nocí. Vlastně jsme nakonec vůbec nelitovali, že jsme v zahraničí, protože nám odpadla starost s „nesmyslným“ rybářským řádem v ČR. Poslední den výpravy se značně oteplilo a rázem ustaly i záběry od kaprů. V té době se asi i díky tomuto počasí začali u vody sjíždět rybáři v „krátkých rukávech“, ale záběry už nepřicházely.  A tak to bylo dalších 10 dní po našem odjezdu. Teprve až se začla prohřívat voda, tak kapři dostali ten správný apetit. Tedy je velmi dobré přesně vystihnout počátek „rozmrzu“, jehož kapři využijí k přijímání potravy, protože pak většinou nastupuje „krátké období půstu“, které ustoupí až s prohřívající se vodou. Rady pro první zimo-jarní výpravy:
- Vybavit se velmi kvalitním oblečením
- Větší aktivita ryb je při nepříznivém počasí
- Využít počátku roztátí ledu a první větší aktivity ryb
- Používat jemné návazce a malé háčky
- Vyvarovat se nástrahám a návnadám s vysokým obsahem olejů
- Používat zatraktivněné nástrahy, včetně  POP-UPs, které bývají zjara velmi účinné
- Volit mírné krmení, ale více dbát na atraktivitu, stravitelnost a rozpustnost (velmi vhodné rychle rozpadavé peletky a rozkrájené kvalitní boilies)
- Vzít si s sebou velký pytel na odpadky, protože po roztátí sněhu, jsou většinou břehy doslova nacpané vším možným, většinou odhozeno právě námi rybáři!
- P.S. Slivovička je také dobrá, ale je to jako s krmením: kvalitní a v přiměřeném množství :o) Za MAX carp, Milan Barszcz, Hodonín

Fotogalerie

 


Zpět na seznam článků