Michal "Mitchell" Havránek - Pomůcky proti zamotání montáže

Asi každému z nás se podařilo svoji koncovou montáž, ať už při náhozu nebo při zavážení, zamotat. Více pravděpodobné je to samozřejmě u nahazování, ale setkal jsem se  s tím i při zavážení, když se montáž pokládá do velkých hloubek. Je několik pomůcek, které vám mohou takovou svízelnou situaci vyřešit.
 
Anti Tangle Sleeves - tento podlouhlý převlek se dá použít jak na klasické obratlíky, tak i na rychlovýměnné obratlíky . Tyto převleky vyrábí firmy Fox, Korda, Nash a další věhlasné firmy.

Pomoci vám může i návazcový materiál. Zde je nejlepší použít potahované šňůrky, např. Super Mantis, Snake Bite od fy Kryston a Cortex od fy Fox. U poslední zmiňované šňůrky bych jen krátce poznamenal, že se vyrábí ve čtyřech barvách - černé, hnědé, zelené a pískové.

Nemohu opomenout, v poslední době mezi kapraři tolik oblíbený, fluorocarbon. Jak už každý ví, je to materiál, který není ve vodě téměř vidět.  Je hodně tuhý, takže nemá tendenci se zamotávat. Za pomoci tzv. Kravského uzlu si můžete udělat i kombinovaný návazec s měkkou šňůrkou.

Někteří z vás si teď mohou říci: Ale co mám dělat v případě, když nemám rád potahované šňůrky i fluorocarbon?  Odpověď je velmi jednoduchá: použijte na měkké šňůrky typu Merlin, Super Nova a Silkworm speciální gel od fy Kryston – Super Stiff . Tento gel návazec ztuží a při styku s vodou se nanesený gel rozpustí a šňůrka je opět měkká.  Gel je bez zápachu a příchuti, netoxický. 

Další pomůckou, která napomáhá proti zamotání montáže je olověná šňůra nebo fluorocarbon. Oboje používám v délkách od 80cm do 1m před návazec.  Vždy se rozhoduji podle dané lokality a dalších podmínek jako je čistota vody, výskyt mušlí atd.
Posledním typem je PVA materiál. Nejraději používám punčochu od fy Korda,Carp System, dále 2cm pásku a šňůrku od fy Kryston. Punčochu můžete zaháknout na háček nebo navléknout na návazec.

Doufám, že vám moje rady budou nápomocné a vaše montáže budou dopadat na vodní hladinu nezamotané.

Za MaxCarp Team Michal „Mitchell“ Havránek       

Fotogalerie

 


Zpět na seznam tipů a rad