Přihlášení uživatele

Přihlášení

Nová registrace | Moje heslo?

Martin Šlezinger a Láďa Vostřel – výprava snů aneb 3 kapři nad 25 kg ze svazovky na nához! + video

Láďa s Martinem to při poslední červencové výpravě pěkně rozjeli. Vydali se na svazový revír, kde je možné pouze nahazovat a jasné dokázali, že i v teplé "prázdninové" vodě se nechají ulovit rekorní kapři. Vzali si s sebou více druhů boilies, aby mohli zodpovědně testovat a sami můžete ze článku níže posoudit, že se jim to vydařilo na 1000%....

Máme půlku července a Láďovi se blíží celozávodní dovolená.  Z tohoto termínu nejsme moc nadšení, ale nebyli jsme spolu na rybách víc než rok, tak vítáme každou možnost někam zas vyjet a pokusit se zdolat nějakého pěkného kapříka. Zvažujeme dvě možnosti, Mušovská jezera (5 či 6) nebo vyrazit směr jih.  Vzhledem k aktivitě ryb na Mušově je volba jasná, jede se na jih.
 Máme zde vyhlídnuté tři svazové vody v okruhu 50km, zatím jsme nelovili na jedné z nich, takže nevíme do čeho jdem, cíl je jasný, najít zde volné místo a prostě zkusit štěstíčko. Termín odjezdu stanovujeme na neděli 24. července, vše ještě probíráme s Ivanem, aby nevznikl nějaký problém s krmením, jehož nevezeme zrovna málo. Ze získaných Informací totiž víme, že na těchto vodách je třeba více krmit, stáhnout a hlavně udržet rybu na lovném místě. Celkem vezeme asi 40kg koulí, 25kg pelet a 30kg kukuřice. Z koulí vsázíme na osvědčené zbraně, Zombie, Mad-Max, A1-roll, Bestseller a na větší krmnou kampaň si bereme novinku Švestka-oliheň.     
    Konečně je tady neděle odpoledne a Láďa zvesela vytrubuje před garáží, během půl hoďiny dokládám svůj cajk a vyrážíme směr Znojmo, kde tradičně doplňujeme potřebný proviant a nezbytné dehydratační přípravky v plechu. Po 20:00 hodině si to již štrádujeme směr  Vídeň a jen co mineme rakouské hranice pěkně se rozprší, s přestávkami lije celou cestu. Nic se nezměnilo, zas to  vypadá na naši klasickou výpravu, za deště tam i zpět. Projíždíme Rakousko, Maďarsko a bez větších problémů překračujeme i maďarsko-slovinské hranice, kde v poslední době bývají problémy s převozem krmení. Po menším bloudění dorážíme k jezeru kolem čtvrté ranní, ještě je tma jak v pytli a podrobná obhlídka jezera je téměř nemožná, tak si chvíli dáchnem v autě.
 
    Pondělí
    - je 6:00 a stále drobně prší, nedočkavě přešlapujeme před budovou, kde se prodávají povolenky a veškerá únava je ta tam, správce si bere naše iniciály a posílá nás ať si najdem lovné místo a vrátíme se pro povolenky za dvě hodiny. Jdem na to, vzhledem k navštěvovanosti těchto vod a malému množství lovných míst doufáme, že najdeme nějaké slušné místo. Jaké je ovšem naše překvapení když  zjišťujeme, že na celé vodě je obsazené pouze jedno místo, hlavou se nám začínají honit myšlenky, že je tady něco špatně. Proč tady nikdo není, ryby snad neberou, nebo se stalo něco mnohem horšího jako úhyn, otrava atd. Nebo snad máme takové štěstí, že si budeme moci vybírat. Na tomto jezeře se nesmí zavážet, respektive se nesmí na vodu vůbec, volíme si místo vhodné k házení. Nastává klasická rutina budování tábora, přípravy prutů a všech ostatních věcí. Mezitím Láďa odjíždí pro povolenky a dává se do řeči s místním porybným, od kterého se dovídá, proč je jezero prázdné a spoustu dalších užitečných informací týkajících se samotného lovu a pobytu u vody. Vše je velice prosté, není tady ani noha protože se na místní zvyky prudce ochladilo a dvoudenní prudké deště všechny domorodce odradily. Tato informace nás uklidňuje a dává nám možnost zvolit si lovné místo, což zde určitě není pravidlem.
    - Kolem 10:00 hodiny máme vše připravené, zakrmujeme naše lovná místa pomocí spomb směsí pelet-koulí a posíláme za nimi i nástrahy. Zvolili jsme klasické odhozové (vrtulníkové) montáže s krátkými návazci 12-20 cm, šnůrky používáme jako vždy Silkworn a Quksilver od krystonu a potahovačky od Foxe,  háčky volíme menší velikosti 6-8. Ihned jakmile dostáváme do vody první várku krmení, je nám jasné, že nás čeká šest dní tvrdé dřiny, naše lovná místa jsou na samé hranici odhozu surfových prutů, s nimiž krmíme pomocí spomb a raket. Teď už zbývá jen čekat na záběr a krmit , krmit a krmit. První záběr má Láďa již před polednem, sice žádný maximus ale i 8kg dovede potěšít, neodolal Max winteru na panáčka. Kolem druhé odpoledne přichází Láďovi jízda na pravý prut a ryba si bere z cívky, je jasné, že to bude něco většího, než předchozí kapřík, u břehu mu typujem tak 12kg, váha ovšem ukazuje po odečtení podložky pěkných 13,3kg, Zombie si připisuje první zářez, pár foteček šup s ním do vody a pěkně klukům šupinatým přikrmit. Docela pěkný začátek! Po celý zbytek odpoledne se neděje nic, krom občasných přeháněk. K večeru dostáváme českou návštěvu, Jirka Křístek se Sašikem byli na obhlídce zdejších revírů a na cestě zpět zde přespí, aspoň to při grilu a pivečku pěkně proberem. Kolem 23:00 hodiny Láďa zdolává na kombinaci Zombie+ Exotika pěkného 12,4kg lysce, jdem na kutě a moje hlásiče pořád mlčí.

    Úterý
    - a je to tady,  před půl třetí vyzpěvuje i můj hlásič a já zdolávám kapří miminko 6,9kg, trochu přikrmím a šup s tím do vody… do rána mám na podložce další dvě ryby 10,3 a 12,1kg, všechny tři  na panáčka A1roll+Max winter z prostředního prutu. Celé dopoledne je klid, počasí se umoudřuje a občas prosvítá i sluníčko, za vydatné pomoci Jirky dokrmujeme další kvanta krmení.
Musíme se  prostě a jednoduše do toho házení dostat, už pár let jsme jen vyváželi a to tak nebolí. Odpoledne Jirka odjíždí s přáním úspěšného lovu a slovy ,,to přijde‘‘, ještě nikdo z nás netuší jakou má pravdu. Do setmění Láďa zdárně zdolává další dva kapry 10 a 11kg, a krasavce 15,2kg, kterému zachutnal  pop-up Spring time. Mě přichází záběr zas až po setmění 10,6kg z toho stejného prutu.

    Středa
    - kolem půl jedné dostává Láďa razantní jízdu na svůj prut nahozený vpravo od špice ostrova u kterého lovíme, ryba si trochu bere hned po záseku a poté se nechá přitáhnout až ke břehu, zde teprve vypuká to správné „čoromoro“. Pro upřesnění musím říct, že tak bojovné ryby jsme již dlouho neviděli, pokud zde nemáte rybu na hladině nemůžete si dovolit tipnout její velikost. Po několika odjezdech v dál a lamentování strýčka, že už nemůže, že mu dřevění ruce mu podebírám krásně stavěného zlatavě tmavého šupíka. Již cestou k podložce cítím, že nesu těžkou rybu, ale teprve zde vyniká její velikost. Váha se po odečtu vážícího saku zastavuje na 25,58kg čisté kapří krásy. Následují gratulace, focení, dojmy a slova máme splněno vše ostatní už bude bonus….. a abych nezapomněl, zachutnal mu panáček Zombie. Zde je zakázáno ryby sakovat tak pořizujem noční fotky a tento krasavec putuje zpět. Já do rána zdolávám další dva dorostence 9 a 11,5kg oba na kombinaci A1-roll s popup Beastliness. Ráno nás z postelí vyhání sluníčko, je bezvětří a hladina je jak olej, následuje ranní rutina - bombardujeme vodní hladinu krmením. Jezero se pěkně zaplnilo, na naší straně břehu již není volné ani místečko. Přijíždí místní porybný a je znát, že si zdejší klenoty dobře střeží, kontrola podložky, velikosti podběráku, vážícího saku, kliniku i kontrola kvality krmení. Je zde obrovský rozdíl v přístupu RS oproti naší domovině a můžeme jen tiše závidět. Během dne šplhají teploty nad 30 stupňů , ryba je vyjetá ve sloupci a líně se převaluje na hladině. I v tomto počasí zdoláváme každý jednoho kapříka do 10kg. Večer se opět mění počasí, obloha se mění do černa a opět začíná pršet. Po zbytek noci už jsme bez záběru.

    Čtvrtek
    - ráno pořád prší a začal foukat SZ vítr, docela citelně se ochladilo, vůbec to nepřipomíná červencové počasí. Kolem deváté mi přichází záběr na Beastliness. Je z toho lysec 12,8kg, ale opět neskutečný bojovník. Zdolávání ryb je zde opravdu zážitkem, dva metry od břehu vlasec mizí  v hloubce a nejste schopni rybu zvednout k hladině, no prostě nádhera. Jakmile přestává pršet jsme opět schopni nafutrovat do vody další množství krmení, bombardujem hladinu jednou bombou za druhou. Láďa mění lovné místo a jeden prut umisťuje na hranu, kterou našel na pravé straně zátoky zhruba ve vzdálenosti 70 metrů od břehu. Tento prostor prokrmuje pouze kobrou zhruba 40 koulemi, celý den mu do této zátoky tlačí vítr. Po16:00 hodině dostávám záběr z kosy od ostrova na panáčka Mad-Max s pop up Beastliness. Ryba si hned po záběru bere pěknou porci mého silonu, ale naštěstí jede tím správným směrem. V prostoru mezi našimi stojany totiž máme tak na 80 metrech nějakou vázku a už nám tam pár zdejších matadorů neomylně zamířilo. Po pěkném souboji mi Láďa podebírá slušnou rybu a hned v podběráku ji tipuje na dvacku a nemýlí se, další krasavec s váhou 21kg. Ze stejného místa mi během hodinky přichází další ryba 13,7kg. Kolem 19:00 se Láďovi rozjíždí prut přemístěný do zátoky. Změna místa se ukazuje jako správná volba a Zombie si připisuje další pěknou rybu 14,5kg, do půl noci se nezastavíme a máme venku dalších šest ryb menší velikosti, pouze jedna přesahuje 10kg hranici.

    Pátek
-    těsně po páté ranní boduji s 13,3kg lyscem, ale všechny záběry mi pořád chodí z jednoho
místa, tak přesouvám levý prut zhruba o 15 metrů a ještě o kousek dál. Ve slunci zde pod hladinou prosvítá ostrá kosa prudce se svažující k ostrovu. Tato vzdálenost je již na mé hody se spombou příliš, zkouším raketu, ale i tak se dostávám jen na vrchol této hrany, doufám že něco spadne i za. Abych se dostal za tuto hranu s nástrahou zmenšuji její velikost, i přesto to nejde každým hodem a mé Canony jen vržou, třicítka silon je prostě znát. Měním i taktiku vnadění, méně zato častěji, 4-5 raket koulí s kukuřicí, mé předloktí totiž podezřele rychle tuhne. Ze starých míst zdoláváme tři ryby, největší 12,4kg. Vítr získává na síle a Láďa přihazuje do zátoky i další prut, vsází zde na panáčka Zombie a správnost této volby se záhy ukazuje. Během 2,5 hod. dostává na podložku dva krásné lysce, 15,7 a 19,7kg - jedna ryba hezčí než druhá, je to prostě pohádka. Po každém záběru do zátoky nakobruje dávku koulí ať tam ti kluci šupinatí mají co hledat. Kolem 17:30 mu ze zátoky přichází další pomalá jízda, nemá smysl ani popisovat co se dělo, strejda toho má plné ruce a celou hodinu se přetahuje o každý metr silonu. Po snad patnáctém přitažení ke břehu se kapr konečně vzdává a dostávám do  podběráku tmavého lysce majestátních rozměrů. Sotva ho podeberu z Láďe padají slova ,,to je ale dárek‘‘ prvně nechápu co tím vlastně myslí až pak mi docvakne, že dnes má vlastně narozky a ještě k tomu kulaté 40. Váha se zastavuje na hmotnosti 26,2kg, mohl by si snad přát lepší dárek k narozeninám, pár foteček a jdem to oslavit, dnes si to totiž zasloužíme. Kolem 21:00 hodiny se ozývá i můj levý prut, je vidět že ta nová hrana bude asi plodná, důkazem je 19,6kg kapří nádhery, během hodiny zdolávám ze stejného místa další rybu šupíka 17,2kg. Do rána ještě máme pár ryb na prutech, ale nedaří se nám je zdolat, většinou je vypínáme při zdolávání.              

    Sobota
    -  ráno se probouzíme do slunného dne, teplota rychle roste a aktivita ryb tomu taky odpovídá, celé dopoledne jsme bez kontaktu. Počasí se začíná prudce měnit kolem oběda se zatahuje a začíná pofukovat čerstvý vítr, odezva na tuto změnu na sebe nenechá dlouho čekat. 13:20 mi opět ječí levý prut, výsledkem je lysec 18,4kg, chvíli na to zdolává Láďa kapříka do deseti kg. Přikrmujeme znovu všechny místa a obloha za námi se rychle mění do černa, sílí vítr a začínají lítat blesky. Pro jistotu než to dorazí rychle kontrolujeme připevnění bivaků, bouřka řádí tak hodinu a stojí to opravdu za to,…. na Mušově bych to zažít nechtěl. Pěkně to okysličuje vodu tak uvidíme, čeká nás poslední noc. Dostáváme do vody poslední zbytky krmení, v půl sedmé zdolávám lysce 16,2kg a opět z levé strany, tato kosa byla prostě terno, jen škoda, že jsem to tam nezkusil dřív, Zombík se tam rozjezdil na plný pecky. Před 20:00 se rozjíždí tentýž prut a začíná další nekonečná zdolávačka, po zhruba 50 minutách úporného boje mi Láďa podebírá dalšího exkluzivního mohykána, váha tentokrát ukazuje 25,2kg. Na rozloučenou přichází taková ryba, je to prostě sen, už ani nevíme jakými superlativy tuto výpravu nazvat, vše prostě vyšlo na  MAXXXXXX .

    Neděle
    -   v noci mám ještě další tři záběry, ale o všechny přicházím na zmíněné kose, prostě to o ni vymlátí, nebo do ní zaříznou, jde vidět, že to ti kluci šupinatí znají. Láďa je úspěšnější, v půl jedné zdolává ze zátoky dlouhého lysce na A1-roll s krásnou váhou 19,6kg a ve 4:00 má na prutu posledního kapra výpravy šupíka 12,4kg. Ráno to sice neradi, ale  brzo balíme, chceme totiž vyjet před desátou, ať jsme zavčas doma.
       
 
Zhodnocení
- za výpravu jsme zdolali 41 kaprů, 14 kaprů do 10kg, 15 kaprů od 10-15kg, 8 kaprů od 15-20kg, 4kapry nad 20kg, z toho 3 nad 25kg. Dalších cca 25 záběrů jsme nedokázali proměnit. Nejvíce se nám osvědčil krátký návazec o délce 15-20cm s koulí nastraženou na panáčka, nebo lehce přizvedlou. Jednoznačně nejvíce záběrů bylo na Zombie, kombinaci A1-roll-Beastliness, Mad-max-Zombie a kombinaci  Max winteru s Exotikou. Tato výprava nám dala další lekci, že se dají nachytat velké ryby i v těchto letních měsících, kdy tomu většinou až tak moc nevěříme, jen je třeba mít trochu toho štěstíčka, správné koule a makat na maximum.
S pozdravem MAX GOO Láďa a Martin.   
http://www.youtube.com/watch?v=YrlblZtyL7A&context=C3c93710ADOEgsToPDskK1t3RTE40tfx3-DODKVlBR

Obrovská gratulace k úlovkům. Takováto výprava se stane většinou jednou za život a jsme neskutěčně rádi, že se podařila právě vám. Max GO!

Fotogalerie

 


Zpět na seznam článků