Přihlášení uživatele

Přihlášení

Nová registrace | Moje heslo?

Martin Čermák - World Carp Classic – největší mezinárodní soutěž v lovu kaprů

Co je vlastně World Carp Classic? Je to pětidenní mezinárodní soutěž v lovu kaprů, která nemá ve světě obdoby. Tato soutěž je charakteristická mnohými Nej. Je největší, protože se jí pravidelně účastní více než sto týmů a okolo dvaceti národů z celého světa. Unikátní jsou například závodníci z Turecka, Jihoafrické Republiky, Izraele nebo exotického Japonska. Je nejprestižnější, protože v realizačním týmu nebo mezi soutěžícími se objevují jména předních špičkových kaprařů, namátkou Tim Paisley, Andy Chambers, Leon Hoogendijk, Ardy Veltkamp, Frank Warwick . . . Je nejdražší, ale taky nejvíc dotovaná, protože startovné za tým činí 1.000,- liber, a vítěz vyhrává desetinásobek. A po letošním ročníku je to soutěž, ve které závodníci ulovili pravděpodobně nejvíce kaprů nad 20kg v porovnání s jakoukoliv jinou Evropskou pohárovou soutěží. Pokud bych to měl dát do kontextu s jinou významnou sportovní událostí, můžu ji směle přirovnat k Formuli 1 v kaprařských pohárech.

Historie World Carp Classic

První ročník World Carp Classic se konal v roce 1998 na jezeře Lac De Madine ve Francii. Nutno poznamenat, že ačkoliv se realizační tým skládá víceméně z Angličanů, všechny soutěže byly pořádány ve Francii, zemi zaslíbené kaprařině. Tento první ročník byl atypický tím, že trval pouze 48 hodin a nezávodily zde týmy, ale jednotlivci. Vítězem se stal Paul Raymond, který ulovil 5 kaprů o celkové váze 128lbs a 8oz. Další dva ročníky proběhly na stejném jezeře, ale závody začaly nabývat prestiže a mezinárodního významu. Soutěžilo se ve dvojicích a doba konání se protáhla na 72 hodin. V roce 2001 hostilo tento podnik poprvé jezero Lac Amance, lovilo se 96 hodin, celkem bylo uloveno 91 kaprů o celkové váze 960kg, a vítězové byli Thierry Stunnenberg a Richard Bredenbeek z Holandska. V roce 2002 byla soutěž přerušena, ale v dalším roce pořádána na stejném jezeře. Vítězi se stali angličané Mark a Jo Gardner s celkovou váhou 67,35kg. Ročníky 2004 a 2005 byly opět na Lac Amance, ale byly typické nízkým počtem úlovků. Do historie se zapsala česká rybářka, paní Zedníčková, která ulovila kapra o váze 10,4kg a dvojice Antonín Zedníček a Jitka Zedníčková obsadila v roce 2004 celkové druhé místo. Tento výsledek nebyl doposud překonán žádným z českých soutěžících. V roce 2006 a 2007 bylo konání přesunuto na obrovský Lac D´Orient, kde bylo rovněž uloveno poměrně málo kaprů. Přesto, v roce 2006 uspěl český pár Jirka Jelínek a Vladimír Pazdera, závodící za MaxCarp. Tato dvojice vybojovala pro české barvy další historický úspěch v podobě vítězství v sektoru a celkového pátého místa s jediným kaprem o váze 18,6kg. Jubilejní desátý ročník 2008 byl úspěšný pro Judda a Petera Truckleových. Ulovili celkem 140,4kg a stali se tak celkovými vítězi. V kategorii Nejtěžší kapr byly pokaždé (s vyjímkou dvou ročníků) uloveni kapři přesahující váhu 20kg! Kromě celkového vítězství a vítězů v kategorii Nejtěžší kapr je ještě další samostatná kategorie, v níž soutěží týmy, které utvářejí tři dvojice se stejným názvem, tzv. Six-man team award.

Ročník 2009 v číslech - rekordy, vítězové, statistiky

V roce 2009 pořadatelé zvolili opět Lac De Madine, a jak se později ukázalo, byla to víc než dobrá volba. 130 párů z 19 zemí světa si to rozdali na tomto 1250 hektarovém jezeře, plném malebných zákoutí, jehož voda je prorostlá vodními travami, ve kterých se skrývá mnoho třpytivých žlutozelených klenotů. Celkem bylo uloveno neuvěřitelných 2.046,45kg kaprů o průměrné hmotnosti 13,12kg. Celkovými vítězi se stali Angličané Rob Tough a sir Thomas Duncan-Dunlop s 26 kapry o váze 347,5kg (nový rekord soutěže), druzí v pořadí byli Holanďané Koos Walters & Bert Teuben s 8 kapry o celkové váze 125,65kg a jako třetí skončili Němci Robert Ceaus & M. Gulke s 8 kapry o celkové váze 123,45kg. Češi díky silnému obsazení uspěli jako vítězové sektorů. Luboš Šipka a Petr Moc se dvěma kapry o celkové váze 38,2kg vyhráli sektor IndieLine, Jindřich Majer a Jiří Jakeš se dvěma kapry o celkové váze 21,2kg vyhráli sektor CarpLove a nakonec Zdenek Hudec a Milan Havránek se dvěma kapry o celkové váze 21,6kg vyhráli sektor Hutchys. Napínavá byla kategorie nejtěžší kapr. Kdo by si myslel, že na vítězství bude stačit 20kg, byl na omylu. Kaprů přes 20kg bylo uloveno 13 kusů!!! Výrazněji tedy nejprve zabodoval Angličan Jason Cann s lyscem o váze 26,1kg. Tato váha byla o dva dny později překonána německým rybářem Axelem Wacklem, jenž ulovil rovněž lysce o váze 28,9kg. Neuvěřitelné se stalo skutečností a je tu další nový rekord soutěže! Cenu za první ulovenou rybu si odvezl polský rybář Marek Kwiatkowski, jehož kapr vážil 16kg a byl uloven v pondělí ve 22:20. V soutěži týmů bohužel nezabodoval žádný z českých zástupců. První cenu obdrželi Team Carpworld z Anglie, druzí byli Team Ultima z Holandska a jako třetí Team Mika Union z Německa a Skotska. V kategorii Nejvíce ryb za 24 hodin zvítězili celkoví vítězové Rob Tough a sir Thomas Duncan-Dunlop, kterým se podařilo v tomto časovém úseku ulovit 12 kaprů o celkové váze 184,29kg! Zajímavostí je, že celkového vítězství dosáhli ze stejného místa, jako loňští vítězové.

Naše účast v roce 2009 - Max Carp team

Letošního ročníku jsem se účastnil společně s parťákem Vladimírem Pazderou, který tuto soutěž navštívil již po čtvrté. Velmi dobrý dojem na mě udělala vysoká úroveň a skvělá organizace celého klání. Před samotnou soutěží jsme si projeli okolí jezera a navštívili mnohá lovná místa. Jelikož bylo v pravidlech uvedeno, že můžeme první vylosované místo do patnácti vteřin odmítnout, vytvořili jsme si seznam špatných míst. Bylo to 50/50. Los padl na ostrov, sekce IndyLine, místo číslo 8. Bylo to druhé místo od kraje a tak jsme si jej ponechali. V pondělí ráno v 7 hodin byly naše věci naloženy na obrovský plechový trajekt a ve 12 už jsme byli zabivakovaní a připravení vyrazit na vodu z našeho místa. Před námi se rozléhalo centrální jezero plné trav a bujících vodních porostů. Husté řasy místy vytvářeli ostrůvky na hladině. Trávy dosahovaly délky od 0,5 do 1 metru a bylo téměř nemožné najít čisté místo. Tvrdé jílovité dno bylo porostlé bujnou vední vegetací. První den byl slunečný a plný očekávání. Po naší pravici chytali rybáři z Německa a po levici Luxemburčané. Přes noc nikdo v našem sektoru kapra nechytil. Ráno jsme převezli nástrahy a lehce přikrmili. Počasí v úterý se zhoršilo. Bylo zataženo a pak začalo poprchat, místy hustě pršet. Bylo to dobré počasí na kapry. A taky se to projevilo na záběrech. Začali se chytat kapři a i na nás se usmálo štěstí v podobě nádherného lysce 18,7kg, kterého odpoledne ulovil Vladimír. Večer přidal ještě šupináče o hmotnosti 11,8kg a soutěž byla pro nás skvěle nastartovaná. Holanďani na dvanáctce v našem sektoru IndyLine však v noci zabodovali a předběhli nás o jednu velkou rybu. Do rána pak přidali další a pak už se nám jenom vzdalovali. Počasí se neustále měnilo a ve středu začal vát silný vítr. Ten už vydržel až do konce soutěže, i když místy polevil. Rozhodčí nám třikrát zakázali vyjet na vodu a tak nás štěstí pomalu opouštělo. Je nutno podotknout, že podle pravidel WCC musí vždy jeden ze závodníků zůstat na břehu. Jelikož jsme neměli teamrunnera, který může řídit člun, museli jsme se v silném větru spolehnout každý sám na sebe a na sílu elektromotoru. Místy byl vítr tak silný, že bychom si na vodu troufli jen se spalovákem. Byla to velmi cenná zkušenost. Naše vlasce sjížděly za silného větru do vodního porostu a tak jsme prakticky nechytali. Každé povolení k použití člunu jsme využili k převezení nástrah, ale i tak se nám prostě nepodařilo ulovit dalšího kapra. Přišli jsme tak o vítězství v sektoru, což nás hodně mrzelo. Závěrem bych rád dodal, že celá soutěž na mě udělala velmi dobrý dojem. Závodilo se převážně v duchu fair play, organizace byla výborná a kdybychom měli jenom trochu víc rybářského štěstí, mohli bychom být zcela spokojení. Naše poděkování patří borcům z MaxCarp, kteří nám narolovali vynikající boilies. Naši dva kapři byli uloveni na panáčka Beastliness. Každopádně, tato soutěž je opravdu Top, a už se těšíme na další ročník, kterého bychom se rádi znovu zúčastnili.