Přihlášení uživatele

Přihlášení

Nová registrace | Moje heslo?

Lov ve studené vodě – první jarní výpravy až po tření kaprů (Ivan Juřička)

Přípravy na první výpravu….
Chci Vám zde prezentovat poznatky z prvních jarních lovů nejen své, ale hlavně od celého našeho Max carp týmu. Není nad vlastní zkušenosti, ale přeci jen platí rčení „více hlav – více ví“. Mnohaleté postřehy zkušených kaprařů celou mozaiku cíleného lovu kaprů vždy posouvají směrem vpřed. Čím větší rybářský tým, tím lépe se nechají specifikovat přesnější metody úspěšného lovu. A jsem moc rád, že vášnivých nadšenců kolem sebe mám opravdu mnoho. A dovolte mi, abych i část těchto „praktických rad“ jednoduše shrnul. V první řadě je velmi důležité vystihnout ten první okamžik, kdy se ryba začne rozjíždět po revíru a shánět nějakou potravu. Co do počtu záběrů, bezprostředně po roztátí ledu na hladině, velmi dobře fungují vody s nánosem bahna na dně, oproti pískovnám, kde jsme větší aktivitu zaznamenali až s oteplující se vodou. A co se nám ještě mnohokrát potvrdilo, že záběry přicházejí v době, kdy jsou ještě sněhové, dešťové přeháňky, silný vítr apod. Naproti tomu, když je krásné slunné počasí a téměř bezvětří, tak aktivita ryb bývá skoro vždy  nulová. Tedy čím hůře pro rybáře, tím více záběrů a větší aktivita kaprů. Dále pak neméně pozitivním faktorem je, když s táním sněhu a dešťovými přeháňkami se zvedá vodní hladina. Díky tomu dochází k podkalování břehů a pak když se ještě přidá síla větru, který tento zákal rozvíří a posune jej do větších vzdáleností od břehu, tak to velmi často rozpoutá zvýšenou aktivitu ryb.V potaz musíme vzít i změnu tlaku vody.


Výběr vhodné lokality…

Jak jsem napsal v předchozím odstavci je velmi důležité vybrat správnou lokalitu (revír). Největší potenciál mají určitě vodní plochy  s nánosem bahna, které po celou zimu jsou jakousi zásobárnou „naakumulovaného tepla“. Vlastní lovné místo je vhodné vybrat tam, kde jsou nějaké terénní zlomy, lavice s menší hloubkou, které se budou jako první prohřívat a  v každém případě místa, kde jsou vázky – ať již nějaké pařezy, potopení větve, či celé stromy. Na takovýchto místech se totiž ryba cítí v bezpečí a i díky tomu jsou většinou celoročně úspěšná. Na revírech s velkou hloubkou to chce vyhledávat mělčí partie a na vodách s malou hloubkou – cca 3-4 m bývá velmi úspěšné využívat směru větru. Produktivní bývají návětrné strany. Na prvních jarních výpravách určitě zažijete všechny rozmary počasí - déšť, sníh, silný vítr, velký mráz, zataženou oblohu a oproti tomu slunečnou a jasnou oblohu, bezvětří. A co se týče záběrů? Několikrát se nám potvrdilo, že v tom nejhorším počasí jich bylo nejvíce a když bylo hezky, tak jsme se nedočkali ani pípnutí.


Používané montáže….

Díky nízkým teplotám vody se vyplatí montáže co nejvíce „zjemnit“. Používat háčky malých rozměrů – vel. 6, vel. 8, používat jemné návazcové materiály jako je např. Silkworm, Super Nova od Kryston. Další možností je i ztužená šňůrka Super Mantis, ze které odstraníte ochrannou vrstvu v délce cca 2-3 cm na očkem háčku, pro lepší prezentaci nástrahy.
 

Příprava návnad….

A zde by mělo jednoznačně platit pravidlo, že KVALITA musí převládat nad kvantitou. To znamená používat nástrahy, které jsou velmi dobře i rychle stravitelné (aby rybu nezasytilo) a především mají velkou vyzařovací schopnost atraktorů.   Tedy více než množství, je na začátku jara důležité, aby krmení ve vodě vydávalo silný potravní signál. Jako jasná volba je vždy použití rychle rozpadavých aminopelet, které ještě prolíváme tekutou potravou nebo výraznějších boosterem. Každá voda má svá specifika a ryby preferují ty, či ony příchutě. Pokud víme, které mají ryby na daném revíru v oblibě, tak máme velký náskok. Můžeme vybírat z pelet jedné příchutě jako jsou např. Kořeněná játra, Fermentovaná oliheň, které díky svému unikátnímu složení fungují i ve velmi studené vodě. Nebo můžeme zvolit rovnou mix originálně namíchaných pelet, které zvětší spektrum potravních signálů vysílaných k rybám (např. Sweet CSL+belachan nebo peletky Minimax). Již výše jsem zmínil používání tekutých potrav nebo boosterů, které vábící efekt několikrát zvýrazní. Výhodou je, že takto upravené návnady můžeme použít i do PVA punčoch, protože kvalitní tekuté potravy a boostery je  nerozpouští. Obdobně můžete tekutou potravu (např. Powerful) zatraktivnit i rozkrájené boilies určené k prohození k montážím. Již samotné rozkrojení boilies zvýší atraktační schopnost – návnada snáze uvolňuje. Kromě tekutých potrav můžete použít i boostery – jako např. Max fruit,  MAX Liver & Krill (opravdová zimní lahůdka) a nebo velmi oblíbený Max crab team, dále pak i dipy, čímž je pachová stopa podpořena ještě výraznější vůní. Důležité je takto upravené krmení 10-15 min. odstát, aby došlo k dokonalému nasátí aktivních složek. Jako doplněk pelet velmi často a hlavně úspěšně používáme ještě Baits Balls – vnadící koule a method mix Energia, které smícháváme s vodou a rovněž tekutou potravou nebo boosterem. Perfektně se nám osvědčilo do nich ještě přidat rozkrájené kousky boilies – stejné druhy, na které lovíme.


Příprava nástrah….

Opět je dobré vsadit na atraktivitu. Jednak můžeme použít čerstvé boilies, které ještě namočíme v enzymatickém dipu nebo obalíme v Dry paste. Díky tomu bude docházet k vysílání silného potravního signálu a esenční stopě. Z Dry paste se postupně budou uvolňovat drobné částečky, které kapr velmi rychle vyhodnotí jako zdroj potravy a pozře jej. A co velikost nástrahy? Určitě je vhodnější zvolit menší velikosti 16 mm, ale i menší (10-14mm). Pokud máte pouze větší průměry, tak boilies jednoduše ořežte na menší velikost. Ba dokonce tím ještě nástrahu vylepšíte, protože bude více vyzařovat potravní signál ke kaprovi. Je lepší začít s menšími průměry a pokud by přeci jen bylo záběrů hodně a stále od malých ryb, tak teprve vyměnit na větší průměr nebo dát více kuliček pod sebe. A naopak, když bude záběrů málo, tak se nám velmi často vyplatilo použít nastražení na panáčka – tedy jednu těžkou kuličku a jeden POP-UPs. Díky tomu dojde k snazšímu nasátí nástrahy. A ještě rafinovanější bude, když použijete pouze samostatný POP-UPs umístěný cca 2-3 cm nad dnem. A ještě ho nadipujte nebo obalte v Dry paste! Na opravdu opatrné kapry je to neodolatelná nástraha. Pokud na ryby nemáte moc času a chodíte pouze na krátké vycházky, tak je velmi efektivní používat chytací nugetky, které díky svému složení dokáží ryby velmi rychle zaujmout. Velmi univerzální se jeví s příchutí Liver puding nebo Orange extract. Mají středový otvor a jsou obaleny a máčeny v speciálním zchutňovacím dipu s vyváženým obsahem extraktů a esencí.  Doba rozpadu je závislá na teplotě vody a aktivitě bílé ryby, ale průměrně můžeme počítat, že nám pod háčkem vydrží 3-4 hodiny, což je na krátké vycházky naprosto ideální. Při menší aktivitě bych je vhodné nastražení negetek ještě „vylepšit“. A jasnou volbou je kombinace s ½ POP-UPs 14 mm (např. Max winter, což je kombinace švestky a japonské olihně nebo Exotica – sladký pomeranč s banánem a rybou), což vytvoří dráždivou-neutrálně vyváženou nástrahu.Výběr konkrétních druhů boilies…

Každý má své favority co se esenčního spektra týče, někdo uznává hotové nebo naopak věří pouze mraženému boilies. Z mého pohledu je vždy velmi důležité vsadit na nástrahu, která bude dobře uvolňovat atraktory, bude chuťově a esenčně pro rybu zajímavá. Tedy pokud je nástraha kvalitní, tak je jedno, zda použiji hotové či mražené boilies. Na zřeteli musím stále mít to, že ani ta nejkvalitnější nástraha nám ryby nechytí na místech, kde prostě není. Úspěšný je pouze ten, kdo umí ryby cíleně hledat a své montáže umístí tam, kde ryba skutečně potravu přijímá (tato místa jsou ve většině případů odlišná od těch, která vypadají velmi dobře na břehu „pro rybáře“). Ve studené vodě jsou dlouhodobými favority Red Rag (neokoukaná kombinace esencí brusinky, mořského krillu a zimního lososa), Fabulous (tropické ovoce, fermentovaného kraba a 3 esenciálních olejů) a Messiah (díky obsahu ostré citrusové-pomerančové esence, která má těkavost i ve velmi studené vodě). Jste zastánci spíše hotového boilies? Tak je nasnadě použít Fresh boilies UFO, které díky moderní technologii výroby je naprosto identické s mraženým. Z příchutí je velmi osvědčená kombinace Švestka-oliheň (dva nejlepší a stále neokoukané zimní atraktory) a Banán-kreveta. A opravdu se nebojte tyto nástrahy ještě nadipovat – stačí na cca 5-10 min. ponořit do dipu a pak je velmi důležité je nechat ještě min. stejnou dobu nechat na vzduchu volně, aby se nasály důležité aktivní složky. Ale nejlepší je vše vyzkoušet osobně. Každý revír má totiž svá specifika a mírné odlišnosti. Určitě platí, že ryby chytá pouze ten, kdo na ryby jezdí. Proto neváhejte a využijte prvních možných dnů a vyražte k vodě. I případný neúspěch je ponaučením na další výpravu, kde se vše může zúročit.


Období prohřátější vody až do doby tření

Toto období roku je opravdovými nadšenci – zapálenými kapraři velmi oblíbené. Je totiž velká šance na ulovení krásných úlovků ještě před vytřením, tedy v plné váhové kondici. Sice to není úplně jednoduché období, protože ryba je často náladová a navíc se můžeme při výpravě trefit právě do doby tření, kdy jsou šance na úlovky opravdu minimální a většinou pouze od mlíčáků. Přesto pokud vystihneme tu správnou dobu, tak budeme mít o „zábavu“ postaráno. Výběr nástrah a návnad je již mnohonásobně větší. V plné míře již fungují tzv. masovky – tedy boilies založené na velkém obsahu rybích mouček a „rybích“ esencích. Ale vždy mějte na prvním místě kvalitu. Mnoho rybářů používá tzv. krmné boilies a chytá na kvalitnější. Z mého pohledu je většina „krmeného boilies“ pouze mouka + barva + esence – tedy pro kapry naprosto nevyhovující kombinace, kterou stejně budou přijímat pouze krátkodobě. Proto při výběru vždy dbejte na to, aby se jednalo o opravdu vhodné kvalitní krmení. Vím, že je to finančně náročnější, ale raději krmte méně a kvalitnějšími produkty. Záběry od větších kaprů Vás o tom jistě přesvědčí. Kromě klasického boilies jsou v tomto období velmi úspěšné nugety se středovým otvorem – např. A1-prodigy nebo Zombie. Štěstí přeje připraveným a proto své výpravy pečlivě naplánujte a na rybách makejte na 100%. Líný rybář = holé neštěstí.
Za Max carp tým – Ivan Juřička


Zpět na seznam tipů a rad