Ivan Juřička - sedm kapřích rad - otázky z časopisu Kaprománie

V dvouměsíčníku časopisu Kaprománie vyšel rozhovor s Ivanem Juřičkou, který byl treffně nazvaný "Sedm kapřích rad". Vzhledem k termínu vyjití časopisu - léto, se i otázky týkaly lovu v letních měsících. Pevně věříme, že odpovědi i Vám dopomohou k úspěchu...

1. Co pro tebe znamená léto v lovu kaprů?
Osobně dávám větší prostor rybaření právě v letních měsících, i když většina kaprařů má spíše v oblibě jaro a podzim. Mnoho lidí si myslí, že díky vysokým teplotám ryby neberou (obzvláště ty velké), ale velmi často je opak pravdou. Jen to chce se více pověnovat správné volbě lovných míst, dokonalé prezentaci nástrah a v první řadě zvolit vhodnou lokalitu. Schválně, zkuste se zeptat svých kamarádů (rybářů), kdy nachytali své nejkrásnější kapry a budete překvapeni, že léto bude nejčastější odpovědí :o)

2. Jaký je rozdíl v Tvých návnadách a nástrahách proti ostatním ročním obdobím, například proti uplynulému jaru?
V letním období se nikdy nebráním použití různých olejů, ať již v podobě většího dávkování přímo při samotné výrobě boilies, tak i k jeho zatraktivnění před lovem, obdobně tomu tak je i u pelet, nuget či partiklu a to jejich přelitím. Oleje jsou pro mne v teplé vodě trefou do černého. V teplejší vodě  je výraznější uvolňování  potravních signálů z nástrah a od toho pramení i výběr druhů boilies a pelet. V létě velmi rád používám boilies s méně výraznou esenční složkou   a nebo takové, které neobsahuje žádné esence a je tedy založeno čistě na přírodní chuti a vůni (např. Beastliness). Oproti jarnímu období raději lovím na vysušené kuličky, které více odolají útokům bílé ryby, raků apod. Kromě boilies v teplé vodě moc rád používám také nugety , které díky vyššímu obsahu olejů jsou pro ryby velmi atraktivní.

3. Jak se díváš na lov kaprů na krátkých vzdálenostech od břehu? Používáš tuto metodu?
Lov v těsné blízkosti břehů praktikuji skoro na všech revírech, kde je to jen trochu možné. V každém případě se hlavně snažím u vody dělat vše jinak, než by dělali ostatní. Tedy, tam kde ostatní zaváží, já lovím u břehu apod. Je důležité se do konkrétního místa vžít a podle toho zvolit strategii lovu. A lov v těsné blízkosti břehu u mě v 90% zvítězí. Ale přináší to s sebou i velké omezení pro rybáře – musí se chovat více než obezřetně a potichu, protože ryba o každém vašem kroku ví :o)

4. Co si myslíš o problému vnadění? Vnadit hodně, nebo spíše málo?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Velmi totiž záleží na konkrétním revíru, na rybí obsádce, aktivitě ryb, ročním období, na tom, zda si chci zachytat nebo toužím po jedné velké rybě a pod. Ve většině případů nejraději praktikuji metodu lovu s „pár kuličkami“. Ale zrovna v letním období, nebo na rozlehlých vodních plochách bez výrazných zlomů a nerovností dna, na řekách a pod.  se přikláním i k masivnějšímu krmení. Zrovna v loňském roce na jednom revíru ve Francii začaly záběry od kaprů až tehdy, když se lovné místo výrazně rozkrmilo (min. 5 kg boilies a 10 kg nuget). Naopak s podzimem a ochlazením vody už opět fungovalo pouze pár kuliček kolem montáže (20-50 ks). Tedy jednoznačná odpověď není, vždy se to chce přizpůsobit konkrétním podmínkám.

5. Pelety nebo boilies  pro vnadění a jak se pro co rozhoduješ?
Většinou se rozhoduji podle rybí obsádky. Tam kde jsou menší kapři a bílá ryba, tak vsázím pouze na boilies. Jinak volím vždy kombinaci pelet a boiliesu. Na rychlé zachytání jsou vždy pelety a nugety na prvním místě, protože jsou pro ryby velmi atraktivní. Na selekci ryb raději zvolím silně vysušené boilies větších průměrů, v letním období se nebojím i 30 mm (standardně 24 mm). A dám Vám ještě jednu zajímavou radu: v poslední době používám různé pelety, nugety, drcené boilies, method mixy, baits balls k navnazení v masivnějším množství na ploše cca 30 x 30 m a to za účelem odlákání menších kaprů, či bílé ryby. V dostatečné vzdálenosti (většinou kolem 25 m) lovím větší kusy metodou samostatné montáže s pár kuličkami boilies v okolí. Je pravidlem, že velcí kapři plavou vždy na okrajích hejna a obdobně se chovají i kapři samotáři. Jsou to prostě „staří mazáci“.

6. Jaký má pro tebe význam PVA v při kapraření?  Pokud jej používáš, tak za jakých okolností?
PVA materiály používám jednak v silně zarostlých vodách, jako pomůcku proti zapíchnutí háčku do rostlin a dále při nahazování, pokládání montáží do velkých hloubek, jako ochranu proti zamotání návazce. Ve většině případů raději pokládám samostatně montáž a kolem ní rozhodím návnady. A samostatnou kapitolou je lov na závodech a ve velmi studené vodě. Zde PVA používám velmi rád a to v kombinaci s rychleji rozpadovými peletami  a drceným boiliem, vše ještě většinou přeliji tekutou potravou nebo Boosterem.

7. Tvůj tip na léto?
Tak v první řadě musí být vhodný výběr revíru a přímo ideální je, když má být větrné počasí. Na řekách doporučuji vybírat proudnější a hlubší místa – např. pod jezy, na jezerech pak  hlubší místa (vhodné v blízkosti vázek), v brzkých ranních  hodinách lov v těsné blízkosti břehů na mělčinách, kde se voda nad ránem ochladí a je kapry navštěvována… „A pamatujte na to, že kapry nachytáte pouze tehdy, když budete na rybách“.

Touto cestou bych chtěl všem čtenářům Kaprománie popřát hodně úspěchů nejen při letním rybaření, ale i v osobním životě a stále více populárnímu časopisu Kaprománie především rostoucí počty spokojených čtenářů
.

Fotogalerie

 


Zpět na seznam článků